درگز1400
(کار من شاید این باشد که بعد از این میان گل نیلوفر و باد پی آواز حقیقت بدوم) 
قالب وبلاگ
چت باکس


                                                 به نام خداوند بخشنده و مهربان

      گزارش جلسه  هم اندیشی ماهانه مدیران مدارس مقطع ابتدایی سطح شهر و بخش ها در ماه بهمن

                          زمان: 10/11/90        محل برگزاری: نمازخانه دبستان معلم درگز

                    موضوعات پیشنهادی : بررسی راه های تشویق در مدارس- آسیب شناسی مدیریت مدارس.

مسئولین حاضر در جلسه: آقای محمود محمدی معاونت محترم اداری و مالی و آقای حسین ولی زاده کارشناس محترم آموزش ابتدایی.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جلسه راس ساعت 9 صبح در محل نمازخانه دبستان معلم و با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید. در ابتدا آقای باقریان مدیر محترم دبستان معلم  به عنوان میزبان جلسه بود  از حضور به موقع  همکاران  تقدیر و تشکر کردند و مطالبی را در رابطه با آموزشگاه خود بیان داشتند. در ادامه جلسه عباس میرزاده نماینده مدیران به عنوان دبیر جلسه مواردی را بدین شرح  بیان کرد:تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه ی مبارک فجر حضور همکاران ، تشکر از میزبان جلسه به خاطر زحمات،تقدیر از حضور مدیران  مدارس و مدیر مجتمع دخترانه شهری خانم جعفری،ارائه گزارشی از جلسه قبل مدیران و بیان فعالیت ها در این رابطه،بیان موضوعات این جلسه و اینکه این جلسه نوعی هم اندیشی است و بایستی این گردهمایی را فرصت  گرانبهایی برای استفاده از دانش و تجربیات یکدیگر دانست، و  ضمن بیان مسائل و مشکلات  مدارس  با  اتخاذ تدابیر صحیح و ارائه راهکارهای مناسب  بر مشکلات  غلبه کرد و مدیران توجه داشته باشند که انتظارات  از مسئولین اداره در سطح معقولی باشد ، توضیح در رابطه با حضور جناب آقای محمدی معاونت محترم اداری و مالی  در جلسه که بنا به تقاضای مکرر مدیران صورت گرفت و تشکر از ایشان بابت حضور و پاسخگویی در جلسه.

سپس آقای محمدی معاونت محترم اداری و مالی اداره ضمن تشکر از مدیران به خاطر زحمات بی دریغ و خالصانه ای  که از ابتدای شروع سال تحصیلی داشته اند و تبریک فرا رسیدن دهه ی مبارک فجر ، مطالب و انتظارات را در حوزه  امور مالی و اداری مدارس بیان داشتند که مهمترین آنان بدین شرح می باشد: مدیران بر سیستم ثبت نام دانش آموزان ،دفاتر مالی و امتحانات،پرونده های دانش آموزان نظارت کافی داشته باشند.پرونده های همکاران تکمیل  باشد.حضور به موقع مدیران در محل کار و الگو بودن خود مدیر در تمام زمینه ها. درباره  حضور و غیاب دانش آموزان دقت کافی صورت گیرد و اجازه دادن به دانش آموزان بایستی به صورت کتبی باشد.

همچنین ایشان درباره ی موضوع مالی مدارس بر مواردی تاکید نمودند : به دلیل کمبود سرانه فعلی در مدارس، مدیران تدبیر لازم را در انجام هزینه های مدرسه داشته باشند تا با کمبود منابع مالی روبرو نشوند و بیشتر از  مقدار سرانه ها  هزینه نشود و در رابطه با سرانه ها مدیریت مناسب صورت گیرد،گرفتن هرگونه وجهی از اولیاء بایستی با طی مراحل قانونی باشد تا جای هیچ گونه شبهه ای نباشد و دریافت و جمع آوری وجه از دانش آموزان خارج از چارچوب مالی  آموزشگاه ممنوع است. مدیران نرم افزار مالی را در سیستم مدرسه ی خود نصب نموده و عملکرد مالی آموزشگاه را نیز در آن ثبت نمایند.با توجه به اینکه مسائل مالی حساس است بهتر اینست که مدیران مدارس هرگونه فعالیت  مالی خود را شفاف سازی نمایند. با توجه به کمبود اعتبارات مالی مدیران در انجام هزینه ها اولویت ها را در نظر داشته باشند و سرانه ها در مواردی هزینه شود که ابتدا ضروریات برطرف گردد.مدیران  لازم است تا از گرفتن نیروهای خدماتی بدون مجوز  و کد پرسنلی و ابلاغ خود داری نمایند و در غیر این صورت بایستی خود نیز  در قبال تعهدات ایجاد شده برای افراد غیر پاسخگو باشند و اداره هیچ گونه پشتیبانی در این زمینه نخواهد داشت. در آینده نزدیک حق کارشناسی به معلمان نیز تعلق خواهد گرفت.

همچنین ایشان در رابطه با نحوه پرداخت قبوض انرژی  مدارس اعلام  داشتند که مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ابلاغ نموده اند که فعلا قبوض مدارس پرداخت نگردد تا تعین تکلیف از مراجع بالاتر صورت گیرد و چنانچه مبالغ قبض ها ناچیز بود فعلا پرداخت گردد. همچنین ایشان در رابطه با کمک های مردمی به مدارس اعلام داشتند که اگر انجمن اولیاء قصد کمک به آموزشگاه را دارند بایستی  مبالغ به حساب مدرسه واریز شده و بعدا در محل مورد نیاز هزینه شود و تمامی کمک های مردمی بایستی در چهاچوب گردش مالی مدارس باشد.

بعد از صحبت های آقای محمدی هر یک از همکاران سئوالاتی از ایشان داشتند:آقای طوسی در رابطه با نیروهای بدون  ابلاغ اداری، خانم جعفری در رابطه نحوه  هزینه ی کلاس های فوق برنامه، آقای حیدری مقدم در رابطه با کمیته امداد، خانم یوسفی جوان در رابطه با نحوه هزینه کرد هدایا ی مردمی،خانم تیموری در رابطه با نحوه پرداخت عوامل اجرایی به مدیران مدارس ابتدایی،آقای باقریان در رابطه با رتبه های خبره و عالی همکاران دیپلم و فوق دیپلم و خانم جبرائیلی در رابطه با چگونگی برآورد سرانه ها و پیش بینی  میزان سرانه ها از آقای محمدی سئوال نمودند که از جانب ایشان پاسخ لازم ارائه شد.

پس از آن آقای حسین ولی زاده کارشناس محترم آموزش ابتدایی نیز ضمن تشکر از زحمات مدیران و تبریک دهه ی مبارک فجر مطالبی را در حضور مدیران عنوان نمودند: از سرگروه کار گروه یک و دو مدیران خواسته شد تا گزارشی از روند کاری خود و جلسات برگزار شده ارائه دهند و از سایر کارگروه ها نیز درخواست شد تا در جلسه اسفند ماه گزارش خود را ارائه دهند0(مدیر دبستان 22 بهمن درباره ی کیفیت بخشی آموزشی و مدیر دبستان اندیشه درباره ی کلاس های مستمر آموزش خانواده). ایشان از مدیران تقاضا کردند که با توجه به اجرای نظام جدید آموزشی در سال تحصیلی آینده  هر پیشنهادی که در اجرای بهتر این طرح باشد از طرف اداره مورد استقبال است. همچنین ایشان به مدیران یاد آور شدند که جلسه بعدی در دبستان جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد .

در ادامه جلسه آقای ولی زاده از نماینده کار گروه ها در خواست کردند تا از روند فعالیت های خود گزارشی مختصر ارائه نمایند.

خانم جبراییلی مدیر دبستان گوهرشاد و نماینده کارگروه یک درباره ی ارتقاء کیفیت اجرای طرح ارزشیابی کیفی و توصیفی گزارشی را بدین شرح بیان نمودند:    (ذهن کودک آتشی است که باید افروخته شود نه ظرفی که انباشته شود)

ایشان عنوان داشتند که با توجه به اصول روان شناسی برای بروز هر رفتار نیاز به تغییر در دانش ،نگرش و مهارت افراد می باشد و درباره ی ارزشیابی توصیفی نیز ابتدا بایستی تغییر مطلوب در نگرش معلمان ، مدیران و والدین به وجود آید و در این رابطه  مدیران مدارس زمینه ی مناسب را برای توجیه عوامل درگیر در طرح فراهم نمایند از قبیل جلسات شورای معلمان، انجمن اولیاء و مربیان، دوره های آموزش خانواده و....

همچنین ایشان گفتند که ما امروزه فقط به دنبال انتقال مفاهیم نیستیم بلکه بایستی فراگیران را در راستای 4 محور یادگیری هدایت کنیم:1-  یادگیری برای دانستن 2- یادگیری برای انجام دادن 3- یادگیری برای زیستن 4- یادگیری برای با هم زیستن.

ارزیابی از  کار  دانش آموزان براساس ثبت مشاهداتی که معلم از فعالیت های او داشته  و پوشه کار او انجام می شود و این ارزشیابی توسط معلم ، والدین انجام می گیرد.

بعد از گزارش  خانم جبرائیلی، آقای علی طوسی نماینده کارگروه دوم نیز گزارشی از عملکرد گروه خود را ارائه دادند که  مهمترین موارد آن بدین شرح می باشد: ایشان اعلام کردند که جلسه کارگروهی در دبستان وحدت برگزار گردیده و  درباره ی  برنامه جلسات، انتخاب سرگروه ،  موضوعات جلسه ، نحوه اطلاع رسانی به همکاران بحث گردیده است.موضوع جلسه کارگروهی خلاقیت و پژوهش بوده است. در رابطه با تحقیق و راه ههای بسط  و گسترش آن در بین معلمان و دانش آموزان  بایستی به گونه ای عمل شود تا بتوانیم توانایی های آنان را به فعلیت برسانیم و در این رابطه میتوان اقداماتی ازجمله برگزاری کارگاه های تخصصی، کلاس های ضمن خدمت، و تشویق مناسب افراد ، انجام داد همچنین بازدید از آثار پژوهشی دیگران ، و شرکت در جشنواره ها جهت ایجاد انگیزه میتواند موثر باشد. مدیران میتوانند  مسابقات پژوهشی در سطح مدرسه ترتیب دهند و افراد فعال را شناسایی کنند این مسابقات پژوهشی میتواند در مورد کلیه امور آموزشی و پرورشی باشد و یا هر موضوع مثبت  و مفید دیگری که بتواند ذهن دانش آموزان را به تکاپو وادارد. همچنین در این رابطه میتوان از اولیاء دانش آموزان کمک گرفت و آنان را در رابطه با انجام کارهای پژوهشی فرزندانشان توجیه نمود و تا آنان نیز در خارج از محیط مدرسه بستر لازم را برای فعالیت های خلاقانه فرزندانشان فراهم آورند.

بعد از گزارش آقای طوسی خانم فرزانه نیازمند مدیر دبستان فرهنگ در رابطه با برخی از ابتکارات خود که در برنامه سالانه پیش بینی کرده بودند مواردی را بیان کردند: ایشان گفتند که جشن حروف الفبا را به منظور تعمیق و یادگیری بهتر دانش آموزان  با برنامه های متنوعی اجراء کردند  و این برنامه ها با حضور موثر والدین برگزار شد و تشویق لازم از طرف مدرسه صورت گرفت و برگزاری این جشن موجب شور و نشاط در دانش آموزان گردید. همچنین ایشان اعلام داشتند که جشن سبزه ها را در مدرسه برگزار خواهند کرد که در این رابطه دانش آموزان خود به صورت فعالانه عمل می کنند و هر دانش آموز در داخل ظرف یک بار مصرف دانه می کاشته و در کنار پنجره کلاس قرار می دهد و خودش وظیفه مواظبت و آب دادن گلدانش را بر عهده می گیرد و در روز های نزدیک عید نوروز در فضایی با نشاط سفره هفت سین تهیه می شود. همچنین در مدرسه فرهنگ جشن روخوانی قرآن پایه ی سوم برگزار شده بود که دانش آموزان  در حضور والدین خود با چادر نماز  قرآن تلاوت کردند و برنامه های متنوع دیگری در این رابطه انجام داده اند.

 پس از صحبت های خانم نیازمند ، آقای ولی زاده به تعدادی از سوالات همکاران پاسخ  دادند و از مدیران خواستند که همت و تلاش خود را بیشتر کنند و آمادگی لازم را در رابطه با اجرای برنامه نظام جدید آموزشی در سال تحصیلی آینده داشته باشند.همچنین اقای دلخوشی پیشنهاد داشتند که از طرف اداره برای کلیه ی معلمان مقطع ابتدایی جلسه ای برگزار شود تا خانم جبراییلی بتوانند در رابطه با نظام ارزشیابی کیفی توصیفی راهنمایی های لازم را انجام دهند.

جلسه در ساعت 11 صبح با ختم صلوات پایان پذیرفت.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

زمان برگزاری جلسه هم اندیشی آینده: پنج شنبه  11/12/1390 در دبستان جمهوری اسلامی.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دعای مدیر در حق دانش آموزان: پروردگارا  دانش آموزانم  چون فرزندانم می باشند از تو می خواهم آنها را بازوان نیرومندی برای جامعه قرار دهی و چنان کن که پشتیبان دیگران در جامعه باشند . بر تواناییهایشان بیفزا و آنها را زینت افزای سرزمینشان قرار ده و نامشان را نیکو و باعث سربلندی خانواده و ایران اسلامی بنما.

با تبریک وتهنیت به مناسبت  فرا رسیدن سالگرد پیروزی غرور آفرین  انقلاب اسلامی ایران حضور همه ی عاشقان امامت و ولایت.

 

                 تهیه وتنظیم گزارش: عباس میرزاده   مدیر مجتمع آموزشی و پرورشی شهید کربلایی

[ پنجشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 0:1 ] [ فرزند ابیورد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

عباس میرزاده معلم شهر مرزی درگز (مرز ايران و تركمنستان)، استان خراسان رضوی /دبیرعلوم اجتماعی/ کمربند مشکی دان 3 تکواندو و عضو هیئت تکواندوی درگز / عضو گروه کوه نوردی هزار مسجد.
امکانات وب